Knorringu Aadlimaja saamislugu Tartus

Tartu kesklinnas asuv Knorringu Aadlimaja on oma nime saanud selle algse ja pikaajalise omaniku aadlipere von Knorringute järgi. Botaanikaaia kõrval paiknevat sajanditevanust Lai 36 hoonet on kirjeldatud kui üht Tartu klassitsistliku ehitusstiili ehedamat näidet, kus säilinud hoone interjööri peetakse Eestis üheks unikaalsemaks ja kauneimaks.

Hoone peasaali ja sellega külgnevate ruumide interjööris on säilinud palju märkimisväärset, millest erilist esiletoomist väärib väärtuslik stukkdekoor, seintel rippuvad dekoormedaljonid ja lillevanikud, algupärased valged ahjud, mida kaunistavad näiteks palmettfriis, suur kotkas ja kaarikuga pilvedel kihutav tiivuline lapsekujutis, mis koos täiendavad interjööri kunstilist kogumõju.

Mitme saali seinad on kaetud algupäraste maalingutega. Antoinette’i saal, kus on säilinud aaderdus nii seintel kui ka laes, on Eestis üks ainulaadsemaid. Teistes ruumides on algupärasena säilinud karniisid koos ornamentidega.

Märkimata ei saa jätta ka hoone keskel asuvat Põhjasõja-eelsest ajast pärinevat kellerdatud osa, mis on tänaseks kenasti ka fuajees hoone külalistele eksponeeritud. Majas on ehitismälestise väärtuse poolest eriti suur tähtsus Louis XVI stiilis interjöörikujundusel, mis on selles hoones Eestis ainulaadsena nii hästi säilinud.

Ehitisel on ka väärikas teadus- ja kultuurilooline sisu, sest hoones asus esimese Eesti Vabariigi ajal Eesti Teaduste Akadeemia. Hoone on olnud nii Eesti Maaülikooli kui ka Tartu Ülikooli kasutuses, mistõttu on sajanditevanune Tartu kesklinna pärl olnud paljude selle linna ülikoolis õppinud tudengite akadeemiliste õpingute kohaks.

Nüüdseks on hoone täielikult renoveeritud ning saanud uue hingamise Eesti ühe uhkeima ja väärikaima sündmustee toimumispaigana. Asukoht Tartu kesklinnas, vahetu külgnemine Tartu botaanikaaia, Emajõe, Raekoja platsi ja Toomemäega loovad sellest kooslusest unikaalse ning kordumatu paiga, kus iga peetav sündmus, juubel, pulm, kontsert või vastuvõtt saab erakordse tähenduse.